(rešetkasti kriptički sistem)
Od početka pisane reči javila se potreba da korespondencija između određenih strana ostane vidljiva isključivo subjektu kojem je namenjena. U tom svojstvu, šifrovane poruke su prvenstveno korišćene u vojne svrhe. Poznati su primeri skitala – trake obavijene oko štapa po kojoj se pisala poruka, a koju je koristila spartanska vojska. Nakon upisivanja poruke, traka bi se odmotavala, a na njemu bi ostajali izmešani znakovi koje je mogao pročitati samo onaj ko je imao štap jednake debljine. Takođe, jedan od najvećih vojskovođa antike, Gaj Julije Cezar, obilato je koristio šifrovane poruke u svojoj komunikaciji, tako što su slova u tekstu bila pomerana za određeni broj mesta u alfabetu.
Sa razvojem društva, kriptografija se sve više usložnjavala, da bi u modernom vremenu za njihovu upotrebu postale nezaobilazne razne vrste sprava i mašina, od kojih je najpoznatija svakako nemačka Enigma, mašina za enkripciju radio-telegrafskih poruka, uspešno korišćena već u I svetskom ratu. Savremena blok-čein tehnologija takođe ne bi bila moguća bez korišćenja kriptografije. Danas se kriterijumi koje treba da zadovolji svaki sistem šifara naziva CIA trijada, prema tome što treba da obezbedi poverljivost (confidentiality) – da informacija nije dostupna neovlašćenim licima, integritet (integrity) – da je tačna i pouzdana i zaštićena od neovlašćenog menjanja, i dostupnost (availability) – da je po potrebi lako dostupna ovlašćenim osobama.
Кada su u pitanju tajna društva i ezoterijska učenja, uobičajeni kanal komunikacije predstavljaju simboli i alegorije, ali i sam jezik igra značajnu ulogu. Dovoljno je podsetiti se da se katoličke mise drže na latinskom, odnosno pravoslavne liturgije na crkvenoslovenskom. Menli Palmer Hol u svom monumentalnom delu Tajna učenja svih epoha navodi da su ''prosvetljeni sveštenici smatrali za svetogrđe raspravljanje o svetim istinama viših svetova ili božanskim istinama večne prirode na istom jeziku koji vulgarni koriste za prepirke i razmirice...U tom smislu, ako bi oni koji su zainteresovani za istraživanja slobodnih zidara ozbiljno razmotrili ovu temu, mogli bi u knjigama i rukopisima iz šesnaestog i sedamnaestog veka pronaći informacije potrebne da se premosti postojeći jaz u masonskoj istoriji između Misterija drevnog sveta i poslednja tri veka masonerije''.
Dakle, postoje nivoi i gradacija načina na koji se određena učenja i poruke prenose tako da ne mogu lako postati dostupne profanima. Prema Tradiciji, takva učenja su prvobitno prenošena usmeno, pre nego što su se počela zapisivati i takva su na primer ostala učenja druida. Jedan od tih nivoa prenošenja poruka predstavljaju i različiti kriptički sistemi koji su se koristili, pogotovo za vreme dominacije katoličke crkve, od strane različitih mislioca, kako bi se prikrila određena njihova otkrića i promišljanja koja su se u tom vremenu mogla oceniti kao jeretička i koja bi ih potencijalno mogla dovesti u životnu opasnost.
Poznato je više vrsta mističnih alfabeta, od kojih se, pored drugih, mogu navesti nebeski alfabet Hajnriha Кornelijusa Agripe, odnosno enohijanski, ''anđeoski alfabet'' Džona Dija, poznatog britanskog matematičara, filozofa, poznavaoca okultnih nauka i između ostalog savetnika kraljice Elizabeze I. Кao kuriozitet svakako je zanimljiv i još uvek nerasvetljeni jezik kojim je pisan kontroverzni Vojničev rukopis.
Slobodnozidarksi alfabet, poznat i kao rozenkrojcerski, predstavlja jednostavan sistem šifrovanja. U četiri rešetkaste šeme slova su poređana po svom redosledu, kako je prikazano u slici iznad, a sam simbol koji zamenjuje slovo određen je njegovim položajem (slova) u datoj šemi, kao što pokazuje sledeći primer:
SLOBODA , JEDNAKOST, BRATSTVO
Iako, prema nekim teorijama, postoje dokazi da su ovaj šifrovani sistem koristili još jevrejski rabini, odnosno templari tokom krstaških pohoda (postoji slična, templarska varijacija ovog sistema), najkredibilniji primeri datiraju iz XVIII i XIX veka. Zbog svoje relativne jednostavnosti, verovatno je korišćen za prenošenje kratkih poruka, mada postoje i primeri zapisivanja arhitektonskih tabli, odnosno čitavih rituala. Takođe, ovakvi natpisi na određenim mestima i lokacijama, slučajno pridošlom Bratu, mogli su diskretno svedočiti o prisustvu Bratstva u određenom rejonu.
Slobodnozidarski alfabet je svakako interesantna tekovina našeg Bratstva. Sami simboli koji upućuju na ugaonike, kocke, šestare, ostavljaju prostora i za njegovo dublje tumačenje i promišljanje. Dostupan je da se preuzme sa interneta i ugradi u Majkrosoftov Ofis paket, sa linka: https://fontmeme.com/fonts/pigpen-cipher-font/ ; a za brzo korišćenje takođe postoje i brojni koderi/dekoderi, kao što je sa sledećeg linka: https://www.boxentriq.com/code-breaking/pigpen-cipher . Vrlo lak za učenje i pamćenje, malim naporima, može dodatno obogatiti slobodnozidarske alate svakog našeg Brata.
Na Orijentu Beograd, VNLS
3.3.6025. GIS,
Rekao sam!
Brat F.R. UКU PL Sloboda